Drodzy Pośrednicy! Dlaczego zdecydowaliśmy się na stworzenie tego artykułu? Odpowiedź jest bardzo prosta, zdajemy sobie sprawę, jak ciężka może być adaptacja na rynku, do zmian, szczególnie tak zakręconych jakich wymagają od nas instytucje rządowe i chcemy Wam to ułatwić. Wszyscy z nas, mogą zgodnie stwierdzić, że branża ubezpieczeń, jest jedną z najbardziej dynamicznych, jeżeli chodzi o ciągłe zmiany w prawie i na rynku. Chcąc ułatwić życie Wam wszystkim, stworzyliśmy poniższy artykuł.
Jak wszyscy wiemy, dzień 23 stycznia 2020 przyniósł nieoczekiwane decyzje ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.
Powodem wydania komunikatu i dostosowania się do obowiązków określonych przez KNF były:
1. Zwiększający się postęp technologiczny chmury obliczeniowej i wątpliwości wśród Zakładów Ubezpieczeń oraz pośredników ubezpieczeniowych, jeżeli chodzi o stosowanie takiego rodzaju chmury (czym jest chmura obliczeniowa przeczytacie w dalszej części artykułu).
2. Brak standaryzacji w korzystaniu z usług przetwarzania w chmurze obliczeniowej co może zwiększać ryzyko sektora ubezpieczeń w przypadku naruszeń.
3. Zwiększenie odporności informatycznej, ulepszenie monitorowania rynku dotyczącego nowych technologii czy rosnący postęp ubezpieczeń. Ten punkt nie dotyczy dokładnie samego KNF, a Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń.
Chmura obliczeniowa – z czym to się je?
KNF wyróżnia dwa rodzaje chmur, do jakich musimy się dostosować. Są to chmura publiczna oraz hybrydowa. Skąd mamy wiedzieć z jakiej chmury korzystamy?
1. Chmura publiczna to np. taki program czy usługa, oferowana dla każdego lub konkretnej branży, pod warunkiem akceptacji świadczonych usług. Kupujemy tu gotowe aplikacji i nie musimy utrzymywać ich po naszej stronie. Przykładami usług są tu Gmail (mail od Google), Office 365 (pakiet programów Microsoft dostępny w chmurze, Excel, Word itp.), Dropbox (program pozwalający przechowywać np. zdjęcia w chmurze).
2. Chmura hybrydowa to z kolei połączenie minimum dwóch chmur: publicznej, prywatnej* lub społecznościowej**.
* chmura tworzona wewnątrz i na potrzeby danej organizacji i pozostająca do usług danej organizacji.
** chmura udostępniająca zasoby (w tym informacje) wyłącznie pomiędzy organizacjami, np. instytucjami rządowymi.
Co musimy zrobić?
Z racji tego, że KNF przerzuca odpowiedzialność na podmioty, które są pod nadzorem urzędu czyli na Towarzystwa oraz pośredników:
Obowiązkowe jest zgłoszenie do KNF załącznika numer 1 umieszczonego w komunikacie do 01.11.2020r.
Pierwszą z rzeczy jaką powinniśmy zrobić to sporządzenie listy usług z jakich korzystamy w sieci, jeżeli przechowujemy tam informacje prawnie chronione, dane wrażliwe itp.
Następnie powinniśmy przejrzeć umowy podpisane z dostawcami usług pod kątem warunków użytkowania, regulaminów, licencji i umów dotyczących jakości oferowanych usług.
Powyższe czynności pomogą nam bowiem na wykonanie wymogów KNF czyli:
– Sporządzenie szczegółowej oceny wraz z zaklasyfikowaniem tego co w chmurze przechowujemy i na ile jest to zgodne z prawem. Taką ocenę powinniśmy aktualizować minimalnie raz do roku.
– Sporządzić proces, podczas którego przeanalizujemy jakie ryzyka mogą wystąpić przy przetwarzaniu danych w chmurze.
– Sporządzić plan, który pozwoli nam zdefiniować w jaki sposób te informacje przechowujemy i je procesujemy.
Pamiętajcie, że wszystkie te czynności muszą być sporządzone w formie dokumentu.
Drodzy pośrednicy!
Pamiętajcie – nie dajcie się złamać, szczególnie w tych niepewnych czasach!
Przydatne linki i pliki:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Chmura_publiczna
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Chmura_prywatna
3.https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Komunikat_UKNF_Chmura_Obliczeniowa_68669.pdf
4.https://dziennikubezpieczeniowy.pl/2020/01/31/Komunikat_KNF_w_sprawie_outsourcingu_chmury_obliczeniowej/artykul/122588?l_skad=c594e82a6a0cc069be47664cf89acd42
5. https://alebank.pl/jak-rozumiec-komunikat-knf-w-sprawie-chmury-obliczeniowej/
Zachęcamy do dyskusji na OFA, jak poradziliście sobie z komunikatem 🙂
Więcej postów wkrótce!
copyright ©. all right reserved.